Nabycie spadku może nastąpić na mocy ustawy bądź testamentu. Sąd wówczas stwierdza w treści postanowienia, że spadek po zmarłej osobie na podstawie np. testamentu notarialnego nabywa konkretny spadkobierca. W toku postępowania dochodzi wówczas do otwarcia i ogłoszenia testamentu. Nierzadko zdarza się, że sprawy spadkowe są niezwykle skomplikowane i ciągną się latami np. z uwagi na problemy związane z ustaleniem kręgu spadkobierców.
Jeżeli doszło do stwierdzenia nabycia spadku na podstawie testamentu warto zweryfikować czy danej osobie nie przysługuje roszczenie o zachowek. Co do zasady zachowek przysługuje najbliższej rodzinie, która została pominięta w testamencie. Jeżeli spadkobierca testamentowy odmówi dobrowolnej wypłaty zachowku, konieczne może być skierowanie sprawy do sądu.
Spadek zabezpiecza się, gdy zostanie uprawdopodobnione, że z jakiejkolwiek przyczyny grozi naruszenie rzeczy lub praw majątkowych, która w chwili otwarcia spadku były we władaniu lub należały do spadkodawcy. Spis inwentarza jest dokumentem, z którego wynika wartość majątku spadkowego i związanych z nim długów.
Jeżeli doszło do stwierdzenia nabycia spadku kolejnym krokiem zazwyczaj jest dział spadku. Jest to skomplikowany proces, który polega na rozdysponowanie pomiędzy każdego ze spadkobierców wchodzących w skład spadku rzeczy lub praw.